Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Efectuare expertiza evaluatoare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Efectuare expertiza evaluatoare

Buna ziua,
Expertul a fost desemnat sa efectueze o expertiza evaluatoare avand in vedere un proiect tehnic de executie si o expertiza MLPAT.
Pentru efectuarea acesteia, s-a folosit de catalogul " Costuri de reconstructie- Costuri de inlocuire Cladiri rezidentiale" autor Corneliu Schiopu.
Am cautat cartea respectiva insa nu am gasit-o.
Imi poate spune cineva in cunostinta de cauza daca aceasta carte ( catalog ) este folosit in expertizele evaluatoare?
Valorile reprezinta si cheltuielile adiacente ( executare cu firma de specialitate, acte necesare executarii lucrarii,diriginte de santier, etc)?
Expertiza nu este detaliata in ceea cce priveste costul fiecarei lucrari, autorul ( expertul), precizand numai simbolul ( de ex 7ZBCA30PFS ) fara a se preciza semnificatia acestora.
Cu multumiri nticipate.
Puteti formula observatii scrise la raportul de expertiza si sa cereti lamuriri suplimentare. Depuneti nota la dosar cu nr. de inregistrare/ data de la arhiva tribunalului, cu minim 5 zile inainte de termenul de judecata. Instanta va analiza observatiile dvs. si daca le va aproba, expertul va trebui sa dea raspuns scris la obiectiunile formulate.
Expertul nu foloseste acte nomative care nu sunt acceptate de instantele de judecata.
reclamant2013 a scris:

Buna ziua,
Expertul a fost desemnat sa efectueze o expertiza evaluatoare avand in vedere un proiect tehnic de executie si o expertiza MLPAT.
Pentru efectuarea acesteia, s-a folosit de catalogul " Costuri de reconstructie- Costuri de inlocuire Cladiri rezidentiale" autor Corneliu Schiopu.
Am cautat cartea respectiva insa nu am gasit-o.
Imi poate spune cineva in cunostinta de cauza daca aceasta carte ( catalog ) este folosit in expertizele evaluatoare?
Valorile reprezinta si cheltuielile adiacente ( executare cu firma de specialitate, acte necesare executarii lucrarii,diriginte de santier, etc)?
Expertiza nu este detaliata in ceea ce priveste costul fiecarei lucrari, autorul ( expertul), precizand numai simbolul ( de ex 7ZBCA30PFS ) fara a se preciza semnificatia acestora.
Cu multumiri nticipate.

Instanta a considerat ca acel manual folosit la stabilirea valorii de consolidare este corecta, manualul fiind agreat de ANEVAR
Este de competenta instantei de judecata sa accepte documentatia de referinta utilizata in raportul de expertiza.
Pentru informarea dvs. consultati stirea: [ link extern ] /
Puteti procura cartea de la adresa mentionata in stirea respectiva.