Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita, supliment de onorariu executor
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita, supliment de onorariu executor

Buna ziua,

In urma unei executari silite, am achitat toate debitele inscrise in executare, onorariu executor si cheltuielile de executare.
Suma pe care o datoram a fost indexata cu rata inflatiei pana la momentul platii efective.
Executorul mi-a comunicat ca trebuie sa achit si un supliment de onorariu in cuantum de 10% din valoarea sumei reprezentand indexarea.
Onorariu nu este stabilit la inceput? Exista supliment de onorariu?
Aceasta prevedere privind indexarea cu rata inflatiei era stipulata si in titlu executoriu emis de executor in prima faza, cand a stabilit onorariu pentru executare.
Multumesc anticipat pentru raspuns
dragosbor, utilizator
Este posbil ca de la data stabilirii intiale a onorariului indexat(la acel moment) sa fi trecut mai mult timp ceea ce ,a impus o indexare(actualizare) la zi a onorariului.
Au trecut 6 luni de la inceputul executarii silite pana in momentul platii efective.
din punctul meu de vedere s-au calculat onorarii separate, onorariu initial pentru suma urmarita si supliment de onorariu pentru suma reprezentand indexarea cu rata inflatiei.
Vorbim de un singur dosar de executare.