Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Microintreprindere din Romania presteaza pentru o ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Microintreprindere din Romania presteaza pentru o entitate din SUA

Buna ziua,

Am o microintreprindere infiintata in urma cu 2 ani (neplatitoare de TVA) care se ocupa in principal cu traduceri din limba engleza in limba romana. De curand am primit o oferta de la o entitate din SUA (un ONG) pentru traducerea unor documente/rapoarte. As vrea sa stiu daca exista prevederi legale care sa ma impiedice sa inchei un astfel de contract. Stiu ca pentru spatiul UE este necesar sa inregistrez firma ca operator intracomunitar, nu stiu daca exista conditii asemanatoare si pentru SUA sau alte tari non-UE. Ma puteti ajuta? Multumesc.
Conform art. 268 (1) si art. 278 (2)/(h-3) din Codul Fiscal privind operatiunile taxabile catre persoane impozabile si neimpozabile factura trebuie emisa fara TVA.
Nu trebuie sa va inregistrati nicaieri pentru acest lucru.
Contabilitate Brasov, Contabil
Multumesc!