Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cerere insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cerere insolventa

Buna ziua, ce avantaje si dezavantaje sunt daca vreau sa bag un client in insolventa? Are sa imi achite un sold de 250.000 lei. Specific ca acest client este din Italia, cu succursala in Romania
lidiao, utilizator
Daca debitorul are bunuri de executat, cel mai bine ar fi sa obtineti o hotarare pe calea dreptului comun sau folosind procedura ordonantei de plata.

Daca veti opta pentru intrarea in insolventa, la masa credala se vor inscrie toti creditorii debitoarei, iar sumele obtinute din lichidare sau reorganizare se impart, proportional cu cuantumul creantei, intre creditori.