Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociere intre ong si societate comerciala pt ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociere intre ong si societate comerciala pt productie cinematografica

Buna ziua,

Tocmai am demarat procesul de infiintare al unei asociatii care are ca scop sustinerea productiei de continut media (filme, seriale tv). Scopul este acela de a aduce pe ecran proiecte care se remarca prin povestea pe care o spun, fara a urmari profitul cum se intampla in cazul marilor studio-uri cinematografice. Intrebarea mea este: se pot incheia parteneriate intre asociatie si studio-uri cinematografice/producatori independent (din tara si din strainatate) in vederea realizarii de co-productii?
Spre exemplu, asociatia contibuie cu 30% din bugetul necesar realizarii unui film, iar un studio cinematografic vine cu diferenta de 70%, urmand ca la final castigurile rezultate din filmul respective sa fie impartite direct proportional. Este o problema daca una din parti (asociatia) nu urmareste obtinerea de profit, pe cand cealalta parte (studio-ul) da?
Multumesc!
Si ong-ul urmareste obtinerea profitului numai ca acest profit nu se distribuie catre membrii ci ramane in ong pentru a-l ajuta in atingerea scopului si obiectivelor propuse. E in regula.
Este in mod evident o asociere in participatiune, si pt ONG e activitate economica, care trebuie sa isi pastreza caracterul accesoriu fata de activitatea principala, cea non-profit. Daca aceste asocieri vor fi unica sau principala activitate a ONG-ului, nu va mai avea caracter accesoriu si activitatea sa va fi ilegala. A se vedea explicatiile din postul anterior care sunt exact ref. ce e caracerul accesoriu...