Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Poate exista un ONG care să realizeze case pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Poate exista un ONG care să realizeze case pentru membrii săi?

Poate fi înființat un ONG care, printre altele, să realizeze efectiv și case pentru membrii săi?

Scopul și obiective statutare ale asociației ar fi legate de promovarea creșterii eficienței energetice a clădirilor locative și oferirea gratuită de proiecte tehnice pentru case moderne (nZEB și pasive) în sistem open source...

Asociația s-ar implica apoi direct în construirea de case pasive și nZEB pentru membrii săi.

Poate fi considerat că această activitate economică are un caracter accesoriu și este în strânsă legătură cu scopul principal al ONG-ului?
Andr@, utilizator
Prin definitie o asociatie trebuie sa vizeze beneficiu public sau beneficiu mutual NEPATRIMONIAL al membrilor ei. Daca scopul ar fi sa realizeze case ( sau proiecte de case) pentru proprii membri, acela este evident un beneficiu cat se poate de patrimonial si deci in opinia mea nu ar fi legal. Daca scopul declarat ar fi promovarea cresterii eficientei energetice, si ar beneficia diverse persoane, nu doar membrii, ar putea fi OK, nu inseamna ca nici un membru sa nu poata fi si beneficiar, ci ca nu poate creata asociatia cu scopul de a avea beneficii patrimoniale membrii ei si nu ar trebui sa fie ei singurii sau principalii beneficiari patrimoniali, daca totusi sunt, si acele beneficii patrimoniale ar trebui sa fie implicite sau subsidiare, nu principalul obiectiv.... asa cum la o asociatie sportiva formata chiar din sportivi, din fondurile atrase isi cumpara echipament, platesc sala de antrenament, deplasari etc. dar totusi scopul e sa practice sport, nu sa isi cumpere echipament si sa isi acopere ei anumite cheltuieli....
Mulțumesc mult pentru răspuns!

Scopul asociației este promovarea caselor pasive și acest lucru se va realiza prin conceperea (rezultată din colaborare între membri) și oferirea de proiecte-tip de casă pasivă (prin publicarea pe site), totul în sistem open source (adică oricine poate lua proiectul spre a-l folosi sau a-l modifica, nu doar membrii).

În completarea acestei activități principale, asociația ar dori să lanseze apeluri de asociere în vederea construirii unor mini cartiere compuse din casele proiectate, apeluri deschise oricui, spre a demonstra astfel că aceste case sunt foarte eficiente termic, dar și accesibile drept preț.

Fiecare doritor, membru sau nu al asociației, va trebui să plătească în avans cota sa parte din suma necesară achiziționării terenului și construirii casei dorite.

Având în vedere că asociația nu urmărește obținerea de profit, deci respectivele case (vândute la cost) vor fi mai ieftine decât altele similare deoarece nu includ componenta de profit al dezvoltatorului, va putea fi acest lucru considerat drept un beneficiu patrimonial?

Ca atare, este sau nu permisă o astfel de activitate a asociației?
nu confundati scopul asociatiei, care trebuie sa fie non-profit ( adica nu urmareste pentru SINE, ca persoana juridica, obtienrea de profit, asa cum este prin definitie scopul oricarui operator economic - SRL, SA, PFA etc.) cu cerinta ca scopul sa nu fie unul de procurare de avantaje / apararea de interese PATRIMONIALE ale membrilor. Daca se vrea ca asociatia sa faca apeluri la asociere, sa le sustina organizatoric, sa ofere gratis sau sub pretul de piata proiecte etc. este una, daca vrea sa construiasca ea in nume propriu, sa incaseze cote de la persoanele interersate pentru ridicarea caselor si achizitia terenului, e altceva, nu cred ca e compatibil cu o organizatie functionand pe OG 26/2000. Pentru asociere pentru a construi ceva impreuna ex. imobil de locuinte colective sau microcartier, sunt alte forme juridice reglementate de lege, la fel si pt administrarea microcartierului ( partile comune, utilitatile pe zonele comune) dupa finalizare, nu forma juridica de asociatie bazata pe OG 26/2000
Însă există totuși o soluție. OG 26/2000 permite participarea asociațiilor și fundațiilor ca asociați sau acționari în societăți comerciale, cu obligația de a folosi câștigul astfel obținut pentru finanțarea propriei activități non-profit. Prin urmare, ONG-ul poate promova acele proiecte în regim open source, dar acum acela este gratuit, va avea nevoie de fonduri pentru sediu, site web, promovare în social media etc. Drept urmare, ONG-ul va putea înregistra să zicem un SRL cu un singur asociat, având ca obiect de activitate dezvoltarea imobiliară, managementul de proiect și administrarea de imobile. Prin urmare, casele după proiectele ONG-ului ar putea fi construite perfect legal de SRL-ul având ONG-ul ca asociat persoană juridică.

radumititean a scris:

nu confundati scopul asociatiei, care trebuie sa fie non-profit ( adica nu urmareste pentru SINE, ca persoana juridica, obtienrea de profit, asa cum este prin definitie scopul oricarui operator economic - SRL, SA, PFA etc.) cu cerinta ca scopul sa nu fie unul de procurare de avantaje / apararea de interese PATRIMONIALE ale membrilor. Daca se vrea ca asociatia sa faca apeluri la asociere, sa le sustina organizatoric, sa ofere gratis sau sub pretul de piata proiecte etc. este una, daca vrea sa construiasca ea in nume propriu, sa incaseze cote de la persoanele interersate pentru ridicarea caselor si achizitia terenului, e altceva, nu cred ca e compatibil cu o organizatie functionand pe OG 26/2000. Pentru asociere pentru a construi ceva impreuna ex. imobil de locuinte colective sau microcartier, sunt alte forme juridice reglementate de lege, la fel si pt administrarea microcartierului ( partile comune, utilitatile pe zonele comune) dupa finalizare, nu forma juridica de asociatie bazata pe OG 26/2000

evident ca daca isi face SRL, prin acel SRL poate derula absolut orice activitate economica permisa unui SRl cu orice alt tip de asociati. Insa intrebarea era daca poate face asa activitati ONG-ul, nu o alta persoana juridica cu alta forma juridica..... ca atunci nu face ONG-ul ci face acel SRL, legatura fiind doar ca ONG-ul poate influenta major ce face acel SRL prin faptul ca e asociat si ca el numeste adminsitratorul.... dar nu poti spune ca activitatea unui SRL in care tu esti asociat este activitatea ta.....