avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Deschidere punct de lucru pentru o Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Deschidere punct de lucru pentru o Asociatie

Buna ziua, reprezint o asociatie non-profit care are sediul social in Bucuresti si ar dori sa-si deschida un punct de lucru in Cluj-Napoca. Intrebarea este: la ce institutie trebuie sa apelez pentru a afla de ce acte am nevoie?
O alta intrebare ar fi daca poate o asociatie non-profit sa desfasoare si activitati economice?
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 17:04, 24 Octombrie 2013
La asociatii (ong) se discuta de sucursale (fara personalitate juridica) si filiale (cu personalitate juridica).
Pentru a infiinta filiala in alt judet urmati procedura de inregistrare la judecatoria din acel judet (cu statut si act constitutiv propriu al filialei dar si hotarare a adunarii generale a asociatiei mama). Apoi dupa infiintare, va tine contabilitate proprie si va depune bilant contabil anual distinct de cel al asociatiei mama. Toate contractele de utilitati, de exemplu, le veti semna in numele filialei.
Pentru sucursala nu trebuie sa o inregistrati la judecatorie si nu va tine contabilitate si bilant propriu. Toate contractele le veti semna in numele asociatiei mama.
Asociatia poate derula si activitati economice si poate face si angajari.
Da, multumesc mult pentru informatii insa nu am inteles daca trebuie sa fac eu ceva in vederea deschiderii sucursalei la Cluj sau se rezolva totul la asociatia-mama in Bucuresti? Precizez ca locatia din Cluj este un apartament inchiriat si va trebui sa facem contractul de inchiriere pe numele asociatiei.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Octombrie 2013
claudia.mizar, utilizator
Nu aveti treaba cu nici o institutie.
Contractul de inchiriere il incheiati intre asociatia mama si proprietar. La fel daca se pune problema platii separate a utilitatilor, sa faceti contract direct pe numele asociatiei mama.
Nu cred ca veti avea salariati care sa lucreza acolo si deci nu e nevoie sa depuneti declaratia 010 la finante.
Trebuie sa priviti lucrurile ca si cum ati fi membru al asociatiei mama dar nu locuiti in Bucuresti ci in Cluj.
Va vor deconta (asociatia mama) anumite cheltuieli, asa cum vor hotara.
In aceasta forma in care sunteti acum, deci fara personalitate juridica, nu puteti sa solicitati finantari de la UE si de la finantatori din tara decat in numele asociatiei mama, chiar daca activitatile le derulati in Cluj.
La fel, nu puteti colecta 2% decat pentru asociatia mama.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Octombrie 2013
george-neagu, moderator
george-neagu a scris:

Nu aveti treaba cu nici o institutie.
Contractul de inchiriere il incheiati intre asociatia mama si proprietar. La fel daca se pune problema platii separate a utilitatilor, sa faceti contract direct pe numele asociatiei mama.
Nu cred ca veti avea salariati care sa lucreza acolo si deci nu e nevoie sa depuneti declaratia 010 la finante.
Trebuie sa priviti lucrurile ca si cum ati fi membru al asociatiei mama dar nu locuiti in Bucuresti ci in Cluj.
Va vor deconta (asociatia mama) anumite cheltuieli, asa cum vor hotara.
In aceasta forma in care sunteti acum, deci fara personalitate juridica, nu puteti sa solicitati finantari de la UE si de la finantatori din tara decat in numele asociatiei mama, chiar daca activitatile le derulati in Cluj.
La fel, nu puteti colecta 2% decat pentru asociatia mama.



Pai in situatia aceasta nu mai vorbim de o sucursala.
Sucursala este un dezmambramant al organizatiei fara personalitate juridica.
Asa cum precizeaza OG26, sucursala se infiineaza prin decizie a organiului de conducere, si in opinia mea se inregistreaza la judecatorie pentru a produce efecte.
Din punct de vedere fiscal, consider ca sucursala urmeaza regimul sediului secundar, respectiv se inregistreaza fiscal.
am inteles, multumesc mult

Alte discuții în legătură

Asociatie cu activitati economice suciu_diana suciu_diana Buna ziua, o asociatie non-profit poate desfasura si activitati economice...corect? Dar daca aceasta asociatie non-profit desfasoara [u]numai ... (vezi toată discuția)
Poate exista un ong care să realizeze case pentru membrii săi? Andr@ Andr@ Poate fi înființat un ONG care, printre altele, să realizeze efectiv și case pentru membrii săi? Scopul și obiective statutare ale asociației ar fi ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea unei asociatii non-profit de a desfasura activitati economice dorrie dorrie [b]Situatie faptica:[/b] O asociatie nonguvernamentala, non profit, care are drept scop contribuirea la educatia juridica a studentilor la drept, tinerilor ... (vezi toată discuția)