Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare

Cum poate fi evacuat sotul dupa pronuntarea divortului,daca acesta refuza sa plecce din apartament. Mentionez ca apartamentul nu este un bun comun acesta fiind mostenirea sotiei. Exista alta metoda mai rapida decat prin instanta judecatoreasca ?
Fostul sot nu are nici un drept la apartamentul sotiei. In urma divortului, nu mai are nici macar drept de domiciliu.
Sotia il poate evacua, cerere de evacuare la judecatorie, nu dureaza f.mult. Daca ii face neplaceri, certuri, amenintari, ii poate face si plangere la politie., mai mult ca fostul sot sa vada ca e hotarata si ca nu are de ales.
Va multumesc
Singura modalitate legala este o actiune in justitie ,restul variantelor schimbat yala.oprit utilitatile etc nu sunt recomandate.Succes.
Va multumesc
Există o procedură de evacuare rapidă reglementată de noul cod de procedură civilă. Totuși, și această procedură are o durată de soluționare de câteva luni.
Adrian ALBU, Avocat