Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal pierdut, cum inregistrez plata in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal pierdut, cum inregistrez plata in contabilitate?

Buna seara, am achizitionat un bun la care am factura (am downloadat-o de pe site-ul firmei) dar am pierdut bunul fiscal cu care am platit. Cum inregistrez plata in contabilitatea PFA?
Conform art. 6 din Legea Contabilitatii orice operatiune ce se inregistreaza in contabilitate, trebuie sa aiba la baza un document justificativ.
Dvs aveti factura, deci cheltuiala este reala si deductibila, dar nu aveti dovada platii. Cel mai corect ar fi sa obtineti de la furnizor un duplicat al acelui bon. Poate scrie pe factura cu ce bon s-a achitat.
Daca nu este posibil, faceti un decont de cheltuieli, pentru a dovedi intr-o oarecare masura ca s-a efectuat si plata.
Multumesc mult.
Pe fatura scrie ca s-a achitat cu cardul si este bon fiscal dar nu este mentionat numarul. O sa fac asa cum spuneti un decont de cheltuieli si il atasez la factura.
Bună ziua, am achiziționat ceva de la un magazin. Plata am efectuat o cu cardul dar nu mai găsesc bonul fiscal. Ce trebuie făcut?