Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordarea dreptului de ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordarea dreptului de ajutor de somaj

Buna ziua numele meu este Marian Cremene,intru-cit nu am gasit nicaieri o explicatie la problema mea m-am gindit sa fac o intrebare pe frumul dumneavostra.Este vorba de o firma din constanta in domeniul constructiilor la care am lucrat din 4 aprilie 2014 pina in decembrie-21-2015 cind fara sa fim anuntati in prealabil 30 de oameni am fost oarecum fortati sa semnam un contract cu alta firma sub pretextul ca are nevoie acea firma de oameni fictivi pe o perioada de 2 luni pentru a cistiga o lucrare mare la licitatie.Numai ca pe data de 21 ianuarie anul curent am fost chemati sa ni-se comunice incetarea activitatii,de mentionat faptul ca ni-sa comunicat si de la firma anterioara incetarea activitatii,iar ca fapt divers patronu a spus sec , ca pe dumnealui nu il intereseaza.Acum intrebarea mea este:Daca mai pot beneficia de dreptul de somaj in vrun fel dat fiind faptul de mutarea asta fortata la alta firma pe o perioada de o luna?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs. (este vorba de ultimul CIM);
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. Spuneti cu ce articol din Codul muncii a incetat ultimul CIM (scrie in decizia de incetare a CIM).
de abia ieri dupa amiaza mi-sa comunicat ca firma la care am lucrat din 4-4-2014 pina in 21-12-2015 nu ne mai preia inapoi de la firma care fusesem dati,deci de abia luni dimineata aflu ce scrie in decizia de incetare a activitatii
mai exact vreau sa stiu daca pot renunta cumva la acea luna din data de 21-12-2015...25-1-2016 in care am fost mutat cealala firma si daca se poate lua in consideratie duar perioada 4-4-2014...21-12-2015 pentru a putea beneficia de somaj
CremeneMarian, utilizator
1. Nu e nevoie sa renuntati dvs. la o perioada anume.

2. De la data concedierii se merge inapoi pana se completeaza cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
am inteles,va multumesc mult,o seara linistita va doresc ps.luni am sa va comunic cu ce articol din Codul muncii a incetat ultimul CIM,in caz ca mi se refuza acest drept din partea firmei
CremeneMarian, utilizator