Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Turturi la balconul de la etajul 4
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Turturi la balconul de la etajul 4

Sunt administratorul unei farmacii care functioneaza la parterul unui bloc de 4 etaje in sectorul 1 al capitalei. La balconul situat la etajul 4 (si ultimul) al blocului s-a format un bloc masiv de gheata si turturi chiar deasupra intrarii in farmacie. Pe linga faptul ca in mod permanent apa care picura de la ei creeaza un strat de gheata in fata intrarii, prezenta lor pune in real pericol pacientii care intra in farmacie, dar si trecatorii. Am facut afise prin care am somat locatarii sa indeparteze turturii dar nu s-a rezolvat nimic. Am pus afise de avertizare pe usa si vitrina farmaciei. Mentionez ca nu am in nimic in comun cu asociatia de proprietari, spatiul comercial functioneaza independent si nu achit cheltuieli care bloc. Nu cunosc proprietarul apartamentului cu pricina. Cum pot rezolva situatia? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Cu afisele nu rezolvati nimic. Contactati presedintele asociatiei iar daca proprietarii nu au posibilitatea indepartarii turturilor apelati 112.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti,inclusiv in instanta
Sesizati oficial presedintele de asociatie,care fie dispune masuri astfel incat sa fie indepartati turturii de la etajul 4 fie solicita implicarea autoritatilor
La nivelul capitalei exista HCLM cate obliga asociatiile de proprietari sa se ocupe de curatirea zapezii si a turturilor
Multumesc pentru raspunsuri. Am facut sesizare online la Politia sector 1, dar nu am primit raspuns. Sediul lor este in apropiere, am incercat sa merg acolo, dar este inchis avand program de luni pina vineri.

Am gasit urmatorul comunicat ISU.
[ link extern ] /

Probabil ca sun degeaba la 112.
Adriantot, moderator
naemarilena a scris:
Sunt administratorul unei farmacii care functioneaza la parterul unui bloc de 4 etaje in sectorul 1 al capitalei. ... Mentionez ca nu am in nimic in comun cu asociatia de proprietari, spatiul comercial functioneaza independent si nu achit cheltuieli care bloc. Nu cunosc proprietarul apartamentului cu pricina. Cum pot rezolva situatia?

Pentru ca farmacia functioneaza la parterul blocului, aveti multe "in comun" cu proprietarii din bloc si cu asociatia de proprietari. Iata acum aveti in comun cu ei acesti tzurtzuri de gheata. Dar aveti in comun subsolul, terasa blocului...
Daca mainbe se degradeaza terasa poate ajunge apa in farmaxia dumneavoastra. Daca se sparge o conducta de apa sau de caldura iar aveti probleme...
Rezolvarea tuturor acestor probleme, inclusiv cea a turturilor se face reparand greseala initiala, adica neapartenenta dumneavoastra la asociatie. Conform legislatiei toate apartamentele de locuit si toate spatiile cu alta destinatie dintr-un condominiu (bloc, scara) fac parte din asociatia de proprietari ce se constituie in acel condominiu. Asa aveti drepturi si obligatii conform legii, iar printre acestea se numara dreptul dumneavoastra de a solicita presedintelui asociatiei sa intervina, sa ia masuri de indepartare a turturilor, dar si obligatia dumneavoastra de a contribui la cheltuielile asociatiei: cheltuieli comune de administrare, de reparatii, de intretinere, de curatenie...