Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata fara penalizare

,nascuta in 15 sept. 1959-femeie-in august 2016 va avea 40 de ani de munca fara grupe speciale.-lucreaza in domeniul confectii textile. Intrebari ; 1. cand are dreptul la pensie anticipata fara penalizare ? 2.daca intra in pensie anticipata fara penalizare poate lucra cu contract de munca ? sau cu contract prestari servicii in domeniul confectii textile. ? Cu multumiri !
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in martie 2021;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016.

3. - Pe perioada cat beneficiati de pensie anticipata nu puteti sa aveti venituri din salariu, adica nu puteti sa cumulati pensia anticipata cu venituri din salariu (nici cu vemituri din contracte de rpestari servicii).
- Dupa ce se transforma pensia anticipata in pensie pentru limita de varsta (in martie 2021) puteti cumula pensia cu venituri din salariu sau din prestari servicii.
multumesc
buna ziua -revin cu intrebarea, acum am primit date mai complete-femeie nascuta in septembrie 1959,lucraza cu carte de munca din data de 1 ianurie 1977(perioada anterioara era ucenicie) pana in prezent fara intreruperi . in ce data poate merge in pensie anticipata fara penalizare. Multumesc !
Ramane valabil raspunsul anterior.