avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Buna ziua,

Va rog sa imi precizati daca sunt nascuta in data de 04.09.1959, cu o vechime in munca de 38 de ani, la ce data pot sa ma pensionez anticipat sau anticipat partial conform ultimelor modificari ale legii si ce procent de penalizare se aplica.
Cine imi poate furniza cum sa calculez ce pensie pot obtine (valoare)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:40, 5 August 2016
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in martie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016 (adica oricand de acum inainte).

3. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu data de 1 septembrie 2016 diminuarea va fi de 0,20% pentru fiecare luna de anticipare (deoarece aveti peste 6 ani mai mult decat stagiul complet de cotizare).
- Adica diminuarea va fi de 55 luni x 0,20% = 11%

4. Incepand cu martie 2021 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

5. - Nu va poate spune nimeni care va fi cuantumul pensiei deoarece aceasta se calculea in functie de veniturile brute din fiecare luna din cei 38 de ani lucrati.
- Calculul nici nu se poate face manual, el este facut printr-un program informatic.
- Puteti ruga pe cineva de la Casa de Pensii sa va ajute daca vrea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Virsta de pensionare salaiviorica salaiviorica vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata TomaFrantica TomaFrantica Buna ziua , Sunt nascuta in 17.09.1959 . Sunt angajata cu carte de munca din luna aprilie 1978 . Am incheiat contractul de munca la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata butnaruangel butnaruangel Vechime totala 33ani 5luni ca personal auxiliar( secretara) in invatamant gimnazial. Sunt nascuta in 13.09.1959 si in luna septembrie voi inplini varsta de 56 ... (vezi toată discuția)