Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Educatoare,nascuta 8 iunie 1958 ,la 1 septembrie 2016 voi avea 38 ani de munca neintrerupta,cand voi putea iesi la pensie anticipata si cu ce penalizare?Va multumesc anticipat!
Pensie anticipata partiala la 01/09/2016.
Penalizarea va fi de 7%
Carp Mircea, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iulie 2019;
- pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte.

3. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), oricand de acum inainte, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 1 luna.

4. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu 1 septembrie 2016 se va diminua pensia cu 0,20% pentru fiecare luna de anticipare.
- Diminuarea totala va fi de 0,20% x 34 luni = 6,8%.
- In iulie 2019 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se va emite o noua decizie de pensionare, pentru limita de varsta).