avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Educatoare,nascuta 8 iunie 1958 ,la 1 septembrie 2016 voi avea 38 ani de munca neintrerupta,cand voi putea iesi la pensie anticipata si cu ce penalizare?Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:01, 2 August 2016
Pensie anticipata partiala la 01/09/2016.
Penalizarea va fi de 7%
Ultima modificare: Marți, 2 August 2016
Carp Mircea, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iulie 2019;
- pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte.

3. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), oricand de acum inainte, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 1 luna.

4. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu 1 septembrie 2016 se va diminua pensia cu 0,20% pentru fiecare luna de anticipare.
- Diminuarea totala va fi de 0,20% x 34 luni = 6,8%.
- In iulie 2019 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se va emite o noua decizie de pensionare, pentru limita de varsta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pincguinul pincguinul Buna ziua, Va rog sa imi precizati daca sunt nascuta in data de 04.09.1959, cu o vechime in munca de 38 de ani, la ce data pot sa ma pensionez anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata otilia58 otilia58 Buna ziua ! Apelez la Dv, cu o intrebare legata de pensia anticipata.Sunt nascuta in data de 11 august 1958 si am o vechime in munca de aproximativ 34 de ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)