Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

eu lucru in germani,a venit sotia si copilu si am facut amelding, si miam schimbat stoia clase la lucru la mine se taie indemnizatia din romania

1. Daca beneficiati de indemnizatia pentru concediu dretsre copil (CCC) din Romania aceasta se primeste numai daca locuiti in Romania impreuna cu copilul.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
indemnizatia de 2 ani ia sotia dar e nu lucra in germania ,
Chiar daca nu lucreaza in Germania, plata indemnizatiei pentru CCC se va suspenda daca se constata ca, sotia dvs nu locuieste in Romania impreuna cu copilul pentru care a solicita indemnizatia. Aceasta fiind una dintre conditiile prevazute de lege pentru acordarea indemnizatiei CCC.

Baza legala:
art.16 din OUG 111/2010 :
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Chiar daca sotia nu lucreaza in Germania ea trebuie sa locuiasca in Romania cu copilul pe perioada cat beneficiaza de indemnizatie pentru CCC.

2. In caz contrar i se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si va restitui indemnizatia primita pe perioada cat a locuit in Germania.