Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... de ce este contestatia cf. art. 341 (10) din CPP ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

de ce este contestatia cf. art. 341 (10) din CPP inadmisibila?

Am formulat contestatie cf. art. 341 (10) din CPP astfel impotriva incheierii nelegale si netemeinice dispuse cf. art. 341 (6) din CPP

Instanta a declarat-o inadmisibila fara sa motiveze in fapt si de drept de ce.

De ce credeti ca a declarat instanta contestatia cf. art. 341 (10) din CPP inadmisibila?
Nu inteleg intrebarea. Al meu? Cel din link? Nu cred ca mai are importanta... discutia devenise daca o cale extraordinara de atac este inadmibila, mai precis contestatia in anulare, si nu este fiindca legea nu prevede expres ca incheierile definitive nu sunt atacabile prin contestatia in anulare, ci legea prevede ca orice hotarare penala poate fi atacata prin contestatia in anulare, sau revizuire, daca exista alte conditii...

Evident, impotriva la orice hotarare judecatoreasca trebuie sa existe o cale de atac, cf. art. 21 si art. 129 din Constitutia Romaniei
alcormona a scris:

Dosar penal pentru ce anume?

Am inteles dupa ce mi-am recitit mesajul. Dosar penal magistratilor pentru savarsirea infractiunilor de falsurile in inscrisuri, infractiunilor de serviciu, infractiunilor de coruptie si alte infractiuni

De exemplu un procuror incalca legea, sau un judecator, si musamalizeaza un dosar. Atac ordonanta / hotararea, judecatorul care se pronunta asupra fondului si cel care se pronunta asupra caii de atac daca exista, daca nu desfiinteaza ordonanta / hotararea, se cheama ca au savarsit aceleasi infractiuni ca procurorul sau judecatorul a carui ordonanta / hotarare am atacat, cu alt grad de participatie, adica complicitate sau participatie improprie de regula. Deasemenea judecatorul care refuza sa judece drept savarseste la randul sau infractiunile de falsurile in inscrisuri, fiindca magistratul a carui ordonanta / hotarare judeca a incalcat legea, si prin urmare este imposibil a justifica incalcarea legii si a musamaliza aceasta, prin urmare o hotarare care nu anuleaza ordonanta / hotararea atacata nu poate fi decat falsificata, fiindca judecatorul este obligat a motiva in fapt si de drept hotararea, cu respectarea deplina a drepturilor persoanelor si a legii

Dupa ce raman fara cale de atac, sunt obligat pentru a-mi restaura si realiza drepturile sa deschid dosar penal magistratilor fiindca refuza sa infaptuiasca justitia. Exista si calea plangerii disciplinare, dar degeaba - chiar Monica Macovei a zis recent si apare in presa ca CSM e un fel de mafie a Justitiei