avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INCASARI SI PLATI NUMERAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INCASARI SI PLATI NUMERAR

AM URMATOAREA INTREBARE:
INTR-UN HOTEL UN CLIENT SE CAZEAZA LA DATA DE INTAI ALE LUNII SI PLEACA PE DATA DE 30
ANUNTA CA VA PLATI LA SFARSIT CU CARDUL. IN ZIUA EFECTUARII PLATII CARDUL NU FUNCTIONEAZA LA POS-UL HOTELULUI. CLIENTUL ESTE PERSOANA JURIDICA STRAINA SI PLEACA DIN TARA. SE DUCE LA BANCNOMAT , SCOATE BANI NUMERAR SI IMI ACHITA. VALOAREA CAZARII DEPASESTE 5.000 LEI . INTREBAREA MEA ESTE: LA UN CONTROL DE LA FINANTE VOI LUA AMENDA?
Cel mai recent răspuns: lorena2710 , utilizator 09:31, 25 Septembrie 2009
Buna ziua,
m-a poate ajuta cineva cu un raspuns, am si eu o nelamurire :administratorul soc.la care lucrez a vandut un autoturism unei pers.fizice, a incasat factura in numerar aprox.20.000lei.Intrebare mea este daca pot face plata in numerar mai mare de
5000 lei administratorului , intrucat soc.are datorie la adm.multumesc.
Incasari de la PF se pot face mai mari de 5000, limitarea se face numai la incas de la PJ.
Plata mai mare de 5000 se poate face catre asociat ca si restituire imprumut (ct 4551 sau 462).
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2009
t.simona, utilizator
multumesc mult pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dispozitie de incasare felisana felisana As vrea sa stiu dispozitia de incasare pe ce valoare maxima se poate face. Tot pe 5000 lei ca si dispozitia de plata? De exemplu daca asociatul imprumuta ... (vezi toată discuția)
Incasare in numerar tampau gabriela tampau gabriela SC a emis o factura pentru transport international de marfuri unei alte firme din Romania in valoare de 3400 eur . Se poate incasa in numerar aceasta suma cu ... (vezi toată discuția)
Plata in valuta theosy theosy se poate plati cu chitanta o suma in valuta intre 2 persoane juridice romane o suma mai mare de 15000 euro? ce implicatii legale pot aparea (vezi toată discuția)