Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INCASARI SI PLATI NUMERAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INCASARI SI PLATI NUMERAR

AM URMATOAREA INTREBARE:
INTR-UN HOTEL UN CLIENT SE CAZEAZA LA DATA DE INTAI ALE LUNII SI PLEACA PE DATA DE 30
ANUNTA CA VA PLATI LA SFARSIT CU CARDUL. IN ZIUA EFECTUARII PLATII CARDUL NU FUNCTIONEAZA LA POS-UL HOTELULUI. CLIENTUL ESTE PERSOANA JURIDICA STRAINA SI PLEACA DIN TARA. SE DUCE LA BANCNOMAT , SCOATE BANI NUMERAR SI IMI ACHITA. VALOAREA CAZARII DEPASESTE 5.000 LEI . INTREBAREA MEA ESTE: LA UN CONTROL DE LA FINANTE VOI LUA AMENDA?
Buna ziua,
m-a poate ajuta cineva cu un raspuns, am si eu o nelamurire :administratorul soc.la care lucrez a vandut un autoturism unei pers.fizice, a incasat factura in numerar aprox.20.000lei.Intrebare mea este daca pot face plata in numerar mai mare de
5000 lei administratorului , intrucat soc.are datorie la adm.multumesc.
Incasari de la PF se pot face mai mari de 5000, limitarea se face numai la incas de la PJ.
Plata mai mare de 5000 se poate face catre asociat ca si restituire imprumut (ct 4551 sau 462).
t.simona, utilizator
multumesc mult pentru raspuns