Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instrainare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instrainare proprietate

Buna ziua
as vrea sa-i cumpar fiului meu major (19 ani ) un apartament si as vrea sa-l
trec pe numele lui . Ce acte ar trebui sa fac pentru ca el sa nu vanda acest apartament fara acordul meu ?
multumesc
Cumparati dvs uzufructul si fiul nuda proprietate.
Cred ca ar trebui sa vizitati un notar si/sau un avicat sa inteleaga acesta ce inseamna sa nu-l vanda fara acordul dv. si, dupa ce va sugereaza cateva acte, sa va explice exact care sunt efectele fiecaruia, riscurile etc. Pentru ca daca e pe numele fiului, il poate vinde, daca nu e, nu.
Interdictiile de vanzare nu prea pot fi apanajul cuiva, poate al unui creditor, e posibila o donatie cu sarcini, insa depinde de scopul urmarit de dv., de timpi, asadar ar trebui sa intelegeti efectele unui astfel de act, caci, la nevoie, nici dv. nu il veti putea vinde...