Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac

buna ziua-as dori sa ma informez.bunicul meu avea o mostenire de 10 ha de teren arabil,copii intrei ei nu au dezbatut mostenirea neavand titlul de propietate. tatal meu a decedat avand pamantul in custodie la plata impozitului. as dori sa stiu, am dreptul ca fiul lui sa pot trece direct prin primarie titlul de propietate? va multumesc mult si astept raspunsul dvs!
Inteleg ca bunicul a mai avut alti copii in afara de tatal dvs; dezbateti succesiunea la notar pt a va stabili cotele din mostenire si dupa caz, sa faceti scoaterea din indiviziune, urmand ca ulterior, cu certificatul de mostenitor sa obtineti tiltul de proprietate pe teren
Direct la primarie nu se poate solutiona aceasta situatie. Este necesar sa va adresati unui notar public in vederea dezbaterii succesiunii de pe urma bunicului si a succesiunii de pe urma tatalui (daca nu ati dezbatut-o) urmând ca ceilalti copii ai bunicului fie sa renunte la partea lor, fie sa urmati procedurii iesirii din indiviziune cu acestia sub forma partajului voluntar sau judiciar.
Prima etapa este la notariat si in acest mod veti afla si care este atitudinea celorlalti copii ai bunicului referitor la terenul in cauza.