Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine este CNFPA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine este CNFPA?

Consiliul National de Formare Profesionala a Adultilor si diplomele eliberate de institutiile autorizate de acest consiliu sunt recunoscute de cineva? De ITM de exemplu sau de Ministerul Muncii?
Toata legislatia in legatura cu formarea profesionala a adultilor, inclusiv statutul cnfpa, o puteti gasi aici: [ link extern ]

Certificatele de absolvire ale cursurilor autorizate cnfpa, organizate in temeiul legii 129/2000 sunt recunoscute si poarta antetul ministerului muncii si ministerului educatiei.
Multumesc mult. Asta ma intereseaza mai mult, daca sunt recunoscute de min. muncii, nu am vazut nici un astfel de certificat.
Doina Elena, Consultant resurse umane
Cu placere.
Sunt. Am eu vreo patru si sunt atat cu antetul min.muncii cat si cel al educatie (Certificatele sunt de culoare verde). Pe langa certificatul de absolvire se da si un supliment descriptiv in care se precizeaza nivelul cursului (initiere, specializare, perfectionare), numarul de ore prevazute pentru curs precum si competente dobandite in urma absolvirii cursurilor. Din comisia de examinare, indiferent de furnizorul de formare profesionala, fac parte membrii cnfpa si un membru al furnizorului cursului (de obicei unul din formatori).