Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea apartamentelor in 2016
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea apartamentelor in 2016

Buna,
As vrea sa stiu daca imi fac asigurarea facultativa la apartament, full, mai trebuie sa o fac si pe cea obligatorie?
Este absurd... din moment ce sunt asigurata complet.
Multumesc.

Potrivit noilor modificari legislative, cei care au deja incheiata o asigurare facultativa care acopera riscurile prevazute in polita PAD, au obligatia incheierii unei polite obligatorii PAD la expirarea asigurarii facultative.
Incheierea unei polite de asigurare facultative se poate face n u m a i daca aveti incheiata o asigurare obligatorie PAD
Asigurarea obligatorie a locuintei va asigura locuinta impotriva a trei riscuri:
1-cutremur,
2-alunecari de teren,
3-inundatii pe cale naturala -in limita a 20.000 euro.
Polita de asigurare facultativa nu suprapune riscurile acoperite de asigurarea obligatorie, ea venind doar in completarea riscurilor oferind clientului posibilitatea de a acoperi pe langa cutremur, alunecari de teren si inundatii pe cale naturala si urmatoarele riscuri: incendiu, traznet, explozie, caderea aparatelor de zbor, inundatie de conducta, furt, vandalism, inundarea vecinilor, inclusiv daune cauzate bunurilor detinute (mobila, imbracamine, incaltaminte, electronice, carti, etc.)
ynocentta, utilizator