Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in perioada de proba?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in perioada de proba?

Buna dimineata,

Este corect ca angajatorul sa solicite respectarea preavizului in situatia in care un angajat isi anunta intentia de a pleca din companie in perioada de proba?
Art.31 alin.3 C.mun., dispune ca : Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Numai daca salariatul si-a dat demisia sau angajatorul decide concedierea in baza art.61 lit.c, art.61 lit.d, art.65 si art. si 66 din Codul Muncii , atunci se poate pune problema efectuarii preavizului.