Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre drepturi in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre drepturi in perioada de proba

Buna ziua.Sant angajat la un restaurant de circa 20de zile si mi s-a dat sa semnez un contract de proba pentru o perioada de o luna de zile,asteptand sa mi se prelungeasca contractul.Am fost insa avertizat sa plec deja ,desi nu s-a incheiat proba pentru ca au gasit pe altcineva .Am dreptul la preaviz daca sant in proba?ar trebui sa imi prelungeasca contractul daca nu au motive sa fiu dat afara?cum sa procedez?Va multumesc anticipat.O zi frumoasa sa aveti
Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau concediere in baza art.61 lit.c si d , art.65 si art.66 din Codul Muncii.

In conformitate cu dispozitiile art.31 alin.3 C.mun., pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Angajatorul nu are nicio obligatie legala de a prelungi durata unui c.i.m.