Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interzicerea drepturilor dupa executarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interzicerea drepturilor dupa executarea pedepsei

Buna ziua.
Daca o persoana a fost condamnata in trecut pentru infractiuni economice, cu interzicerea drepturilor prevazute de art. 64 din Codul Penal timp de 3 ani, si eliberata conditionat, mai poate profesa in domeniu, dar pe o pozitie chiar si inferioara celei detinute inainte, care ar presupune totusi lucrul cu facturi si sume de bani? Este vorba de posibilitatea de a-si gasi un loc de munca adecvat calificarii pe care o detine...
Depinde si ce anume s-a interzis mai exact. Daca s-a interzis dreptul de a ocupa funcţia, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfăşura activitatea de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii, in principiu nu poate.
In sentita se face referire doar la "drepturile prevazute de articolul 64, litera a, b, si c, pentru o perioada de 3 ani. Nu exista nimic detaliat mai mult de atat.
"...de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru săvârşirea infracţiunii"; rezulta ca nu poate.
Multumesc