Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime

buna ziua,imi puteti spune,va rog,daca scoala postliceala se adauga la vechime?multumesc
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

2. - Scoala postliceala o fi fost ea tot de zi dar nu face parte din invatamantul universitar.
- Asa, si liceul si gimnaziul pot fi tot cursuri de zi.
dar daca nasti in timpul scolii postliceale de zi intri in indemnizatia de crestere copil?
Beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati urma cursurile de zi ale unei forme de invatamant (liceu sau scoala postliceala) sau ati fost in somaj indemnizat dupa absolvirea liceului.