Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatie plata fond de reparatii nloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatie plata fond de reparatii nloc

Ma poate obliga Asoc .de bloc sa platesc fond de reparatii,daca nu sint multumita de reparatiile facute?
Da,asociatia de proprietari poate desfasura acte si actiuni prin care sa va oblige sa achitati sumele impuse in lista de intretinere-inclusiv fonduri de rulment,de reparatii
Daca valoarea reparatiilor este impuse si repartizata tuturor proprietarilor in lista de plata lunara,aceia care isi asuma responsabilitatea din varii motive sa nu achite c/v intretinere-inclusiv parti comune,fond rulment,fond reparatii ,risca sa suporte consecintele legal prevazute
Daca locatarul nu achita in termenul stabilit c/v cota intretinere,asociatia de proprietari in temeiul disp art 49 din L nr 230/2007 are dreptul sa aplice penalitati de 0,2% zi intarziere
Daca locatarul isi asuma responsabilitatea sa nu achite sumele cu titlu de restanta, isi asuma automat riscul sa fie actionat in instanta de catre asociatia de proprietari-in temeiul disp art 50 din L nr 230/2007,situatie in care locatarul poate fi obligat inclusiv la plata cheltuieli de judecata
Daca sunteti nemultumit de calitatea reparatiilor,aveti dreptul sa sesizati oficial reprezentantul legal sau autoritatile in drept ,care pot interveni inclusiv impotriva executantului pentru remediere deficiente
ynocentta, utilizator
Cheltuielile sint platite la zi doar fondul de reparatii este restant.

Am primit o somatie semnata doar de administrator.Sedinta de bloc nu s-a tinut pentru aceasta somatie si nici nu am fost intrebata daca vrem sa rezolvam pe cale amiabilam
Adriantot, moderator
Fondul de reparatii se hotaraste cu ocazia Adunarii generale anuale, pentru obiective de reparatii/investitii clare, are perioada limitata de colectare (de ex. un an) si devine obligatoriu pentru toti proprietarii.
S-a hotarit in urma cu 4 ani o suma per apartament si cu acea suma se merge de atunci.
Daca suma este hotarata de catre reprezentantii asociatiei de proprietari,va revine obligatia sa o achitati
Daca nu achitati suma in termenul legal stabilit,riscati sa suportati initial paplicarea de penalitati,ulterior actionarea in instanta pentru recuperare debit acumulat
Nu se justifica efortul ,stresuul pe care il implica o solutionare in instanta,in conditiile in care asociatia de proprietari are castig de cauza, iar dv puteti fi obligata la plata de sume suplimentare