Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avarii auto cauzate de cadere de zapada acoperis balcon
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avarii auto cauzate de cadere de zapada acoperis balcon

Buna sera,
Am si eu o speta si va rog daca se poate sa-mi spune-ti ce este de facut.
Azi m-am trezit ca zapada de pe acoperisul balconului unui vecin de la etajul 4 .A cazut pe masina mea parcata producandu-mi serioase pagube,parbriz spart ,plafon distrus 30%.Dupa o intreaga poveste cu sunat la 112 si venit echipaj ,mers la accidente usoare ptr ca echipa de interventie nu era disponibila sa faca cercetarea la fata locului....etc,am mers si la presedintele de bloc care incerca sa-mi sugereze ca nu este vina lui ca am parcat acolo.Sunt 4 masini parcate doar eu am avut nesansa sa patesc asa ceva.am dovada de la politie ca am pagube din cauza zapezii cazute de pe acoperis inclusiv poze de la fata locului,de mentionat ca nu exista avertisment de cadere zapada si nici semn ca parcarea este interzisa.Intrebarea mea este pe cine actionez in judecata?asociatia de proprietari,vecinul de la etaju 4 sau primaria care a reabilitat blocul ,intrucat panta acoperisului nu este prevazuta cu jgheab sau opritoare de zapada.Nu am asigurare casco si ma gandesc cu groaza daca niste copii treceau pe acolo si le cadea in cap toata gheta cine ere vinovat,mortul?Si inca ceva nu au fost solicitati cei de la primarie,pompieri sa curete gheata.
Multumesc ptr ajutor,
Emiteti intai o notificare catre Asociatia de proprietari si catre vecinul de la etajul 4 prin care solicitati suma necesarii acoperirii pagubelor.
Ulterior trebuie sa introduceti actiunea in instanta insotita de cat mai multe dovezi si un deviz estimativ de la un service auto din care sa rezulte costurile necesare reparatiei autoturismului.
Este indicat sa chemati in judecata atat Asociatia de proprietari pentru ca nu a pus in vedere tuturor proprietarilor sa curete gheata si nu a luat masurile necesare evitarii acestor situatii cat si vecinul de la etajul 4 urmând ca instanta sa stabileasca cine are calitate procesual pasiva in functie si de probatoriu din cauza.
Azi m-am trezit ca zapada de pe acoperisul balconului unui vecin de la etajul 4

Cum probati ca zapada provine de la acoperisul vecinului de la etajul 4 ?
Locul unde ati parcat vehiculul este destinat pentru parcare auto?
Acoperisul balconului de unde sustineti ca a cazut zapada este executat de catre vecinul de la etajul 4 sau face parte integranta din acoperisul imobilului de locuit in comun?
Dispozitiile in vigoare prevad obligatia asociatiilor de proprietari pentru indepartare turturi si gheata de pe acoperisul imobilului de locuit in comun,sub sanctiunea aplicarii de sanctiuni pecuniare
Initial verificati responsabil statutul acoperisului-daca acesta este parte privata a fost executat de catre vecinul de la etajul 4 sau daca face parte din acoperisul imobilului de locuit in comun
Conditionat de statutul acopersului balconului,notificati oficial fie vecinul de la etajul 4 ,fie asociatia de proprietari prin reprezentant legal=presedintele de asociatie,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Poate solutionati amiabil
Daca intampinati refuz/reticenta,ramane varianta solutionarii in instanta ,care implica expertiza tehnica care sa concluzioneze ca pagubele au fost cauzate de zapada cazuta de pe imobil de locuit in comun
este o jumatate de trotuar de langa bloc.ma intreb daca nu era masina mea si inca alte cateva ce se intampla?