Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de mandat pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de mandat pensionar

Buna seara,

Contractul de mandat al unui pensionar este luat in vedere la calcularea pensiei?
Nu pentru ca nu vi s-a retinut contributie la pensie ci doar impozit pe venit si contributie la sanatate.
multumesc frumos
sa inteleg ca pentru contractul de mandat in cazul Asociatiilor de proprietari se va retine doar:
- 16% impozit pe salariu
- contributia datorata de angajator 5,2%
– contributia individuala de asigurari sociale de sanatate - 5,5%.

Se retin acestea indiferent daca nu este pensionar? Sau se retine si pensia?

Multumesc de ajutor