avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru la cerere de daune interese
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru la cerere de daune interese

O zi buna!
Am deschis proces la judecatorie pantru recuperarea sumei de 3.200 lei, cheltuieli cu expertii.
Instantele ma refuza, nespecificand cat trebuie sa platesc.
Banii platiti au fost impozitati si pentru ei am platit cass-ul.
Aveti vreo idee?
Cu multumiri anticipate...
Cel mai recent răspuns: SIE , utilizator 14:33, 30 Ianuarie 2016
Depinde de procedura pe care i-ati cerut si ce experti au fost platiti, pentru ce... veniti cu detalii.
In dosare de retrocedare am platit prestatia expertilor topo si tehnici plus o chitanta de 350 lei la primarie pentru situatia juridica a imobilelor confiscate abuziv, dar pe care instanta n-a vrut, n-a putut sau ... s-a eschivat a le lua in seama.
In eventualitatea retrocedarii aceste lucrari nu-mi fac trebuinta si prin urmare alti bani, alta distractie pentru intabulare si cadastru.
Nu mai stiu prea bine cina a fost, dar5 mi s-a recomandat sa renunt la pretentii.
Dumneavoastra cum ati proceda?
La buna vedere
Depinde daca ati cerut, daca nu, daca ati depus dovezile in dosar, daca s-a pronuntat in sensul respingerii lor sau nu...
Sunt trei lucruri pentru care nu am certitudinea ca au fost corecte:
1.- am platit prea tarziu taxa de timbru; sau n-am platit suma aferenta celor 3700 lei solicitati;
2.-estimarea de 20 lei am luat-o de pe net;
3.- m-am reprezentat singur in instanta, satul sa tot fiu o oaie de muls: 4.000 lei par putini dar de unde tot iei si nu mai pui... Iar 3.700 lei nu sunt pau cresc pe toate drumurile. Cum sa renunt la ei?
O zi buna..
Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2016
SIE, utilizator
Helo!
Nu apare raspunsul.
V-a cazut net-ul?
Sau s-a pierdut pe drum?
E grav daca la atatea intrebari puse lipseste esentialul.
Pacat de timpul pierdut. De mine...

O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expert=judecata silvia p silvia p Buna seara.Intrebarea mea este urmatoarea:pot da in judecata(desi nu-mi doresc acest lucru,ar fi o ultima solutie)un expert topo(judiciar)?.Am motive ... (vezi toată discuția)
Am cerut revizuirea apelului, dar ne-am trezit cu un nou dosar, cu ... contestație în anulare, pentru care suntem obligați să plătim iarăși taxa de timbru de 100 de lei ! ionica1980 ionica1980 EU ȘI SOȚUL MEU AM FOST DAȚI ÎN JUDECATĂ ÎN MOD ABUZIV ÎN IUNIE 2014 DE CĂTRE ȘEFII ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI DE CARE APARȚINEM, PENTRU O AȘA-ZISĂ ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu dosarele de executare silita ale unor clienti in momentul in care banca creditoare este cumparata de catre o alta banca? danalex1971 danalex1971 In urma cu 2 ani am fost executat silit ptr un credit de nevoi personale fara garantie imobiliara. Am avut poprire salariala pana in momentul cand am pierdut ... (vezi toată discuția)