Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietara refuza plata sultei stabilite la tribunal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietara refuza plata sultei stabilite la tribunal

In urma unui proces s-a emis hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit situatia celor 2 coproprietari ai unui imobil la curte.In speta, eu si mama adoptiva, ambele mostenind imobilul dupa tata/sot in cote de 3/4 eu si 1/4 ea ca sotie supravietuitoare.Instanta a hotarat sa i se atribuie tot imobilul ei ca sa aiba unde locui, si sa-mi dea mie 3/4 din valoarea casei, adica 50.000. euro, in termen de 6 luni. Termenul expira in septembrie iar individa refuza orice plata refuza sa imi raspunda si sa vorbeasca cu mine, nu pot nici macar intra sa-mi iau lucrurile din camera mea.Ce pot face, trebuie sa ajung la executor judecatoresc sau sa fac alta actiune in instanta?Va multumesc.
Luati legatura cu un executor judecatoresc.....se rezolva mai repede.
mergeti cu acea hotarare judecatoreasca la un executor judecatoresc .
aveti grija la termenul de prescriptie care este de 3 ani .
Incepeti executarea silita pentru respectarea obligatiilor stabilite prin sentinta civila.
Grabiti-va sa initiati procedura mentionata,:help: ca sa nu pierdeti drepturile castigate prin s.c.
Nu va puneti sperantele intr-un nou proces pentru ca riscati sa pierdeti fiind posibil sa se invoce autoritatea de lucru judecat.
Daca sustineti ca in septembrie 2009 se implinesc cei trei ani de cand s.c. a ramas definitiva, nu mai stati pe ganduri, actionati, de preferat, imediat (azi...)