avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota tva 24% sau 20%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota tva 24% sau 20%

Buna ziua, am urmatoarea situatie :
primesc facturi cu data de 20. 01.2016 de discont aferent lunii decembrie 2015 si am trecut pe factura cota tva 24 %, iar eu va intreb cum este corecta cota 24 % cat era la 31.12.2015 avand in verede ca este factura aferenta vanzarilor din decembrie 2016 sau 20% cota care se aplica incepand cu data de 01.01.2016?
Mentionez ca am mai multi furnizori care practica aceasta politica.
Ce pot sa fac in acest caz , le inregistrez ca atare chiar daca incalc legea sau le trimit retur sa le factureze cu cota de 20%?
Cel mai recent răspuns: infoconsult , Consultant fiscal 13:53, 16 Februarie 2016
Dupa parerea mea, daca discountul se refera la o factura emisa in 2015 cota de TVA ar trebui sa fie de 24%.
cota e legata de faptul generator
vezi aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi decembrie apa nova Mytro Mytro A mai observat cineva ca pe facturile de Apa Nova pentru luna Decembrie 2015 , insa care au cuprins si o mica perioada pana la citirea din data de 4-5 a lunii ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura furnizor tva 24% dupa depunere decont tva dec.2015 slungoci slungoci 1.Un furnizor de materii prime nu trimite la timp factura aferenta livrarii din decembrie 2015. Cf. legii ar trebui ca in 15 zile de la livrare furnizorul sa ... (vezi toată discuția)
Decont tva ian 2016 PopCristi PopCristi Tva neexigibil din 2015 care devine exigibil unde se trece in noul decont de TVA? la randul 16 regularizari taxa colectata, respectiv randul 30 regularizari ... (vezi toată discuția)