Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota tva 24% sau 20%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota tva 24% sau 20%

Buna ziua, am urmatoarea situatie :
primesc facturi cu data de 20. 01.2016 de discont aferent lunii decembrie 2015 si am trecut pe factura cota tva 24 %, iar eu va intreb cum este corecta cota 24 % cat era la 31.12.2015 avand in verede ca este factura aferenta vanzarilor din decembrie 2016 sau 20% cota care se aplica incepand cu data de 01.01.2016?
Mentionez ca am mai multi furnizori care practica aceasta politica.
Ce pot sa fac in acest caz , le inregistrez ca atare chiar daca incalc legea sau le trimit retur sa le factureze cu cota de 20%?
Dupa parerea mea, daca discountul se refera la o factura emisa in 2015 cota de TVA ar trebui sa fie de 24%.
cota e legata de faptul generator
vezi aici:
[ link extern ]