Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor pentru mamele fara serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor pentru mamele fara serviciu

care sunt ajutoarele sau ce se da la nastere ptr mamele care nu au serviciu
Parintii fara serviciu pot depune dosarul pentru alocatie, care pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, este de 200 lei.
Alte "ajutoare" nu se dau.
Ba da, se dau: pe langa alocatia de 200 RON depuneti la primaria de domiciliu o cerere pentru acordarea alocatiei complementare/de sprijin pentru familia monoparentala (dupa caz), conform OUG 105/2003; depuneti, de asemenea, tot la primarie cererea pentru acordarea sumei de 150 RON (trusou nou nascut) si a alocatiei pentru copilul nou nascut - 230 RON (indemnizatia de nastere).
=D>multumesc pentru raspuns
Ar fi frumos sa fie asa insa in varianta actualizata a OUG nu regasesc cele specificate de dvs. [ link extern ]

Cred ca cel mai bine ar fi sa se intrebe la primarie.:)
daca mama nesalariata e casatorita si tatl lucreaza, atuncci tatal are dreptul la primirea unui salariu mediu pe societate conform Contractyului colectiv unic la nivel national, pe baza de cerere.