Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor pentru mamele fara serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor pentru mamele fara serviciu

care sunt ajutoarele sau ce se da la nastere ptr mamele care nu au serviciu
grace_r a scris:

daca mama nesalariata e casatorita si tatl lucreaza, atuncci tatal are dreptul la primirea unui salariu mediu pe societate conform Contractyului colectiv unic la nivel national, pe baza de cerere.

@ grace: si daca parintii nu sunt casatoriti, mai poate beneficia tatal de ajutor?:;)
smeagull, utilizator
cf CCMUN, acest ajutor se caorda doar daca sunt sot si sotie:

Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:

c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
:offtopic:
Multumesc, Grace.
In spiritul legii, prevederea este cel putin ... nepotrivita.
Instituie o discriminare nelegala intre copilul din casatorie si cel din afara casatoriei.
Apoi, o a doua discriminare intre categorille de parinti angajati, dupa cum sunt ei casatoriti sau nu.
Frumos, n-am ce zice...

smeagull a scris:

:offtopic:
Multumesc, Grace.
In spiritul legii, prevederea este cel putin ... nepotrivita.
Instituie o discriminare nelegala intre copilul din casatorie si cel din afara casatoriei.
Apoi, o a doua discriminare intre categorille de parinti angajati, dupa cum sunt ei casatoriti sau nu.
Frumos, n-am ce zice...

Eu stiu daca e discriminare? Acest drept nu este al copilului ci al mamei, respectiv al sotului mamei.
Exista multe alte drepturi de care sunt lipsiti parintii necasatoriti fata de cei casatoriti, nu crezi?
Dar sa nu inram intr-o polemica despre discriminari, poate in alt topic :)