avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor pentru mamele fara serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor pentru mamele fara serviciu

care sunt ajutoarele sau ce se da la nastere ptr mamele care nu au serviciu
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 11:34, 3 August 2009
grace_r a scris:

daca mama nesalariata e casatorita si tatl lucreaza, atuncci tatal are dreptul la primirea unui salariu mediu pe societate conform Contractyului colectiv unic la nivel national, pe baza de cerere.


@ grace: si daca parintii nu sunt casatoriti, mai poate beneficia tatal de ajutor?:;)
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2009
smeagull, utilizator
cf CCMUN, acest ajutor se caorda doar daca sunt sot si sotie:

Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:

c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
:offtopic:
Multumesc, Grace.
In spiritul legii, prevederea este cel putin ... nepotrivita.
Instituie o discriminare nelegala intre copilul din casatorie si cel din afara casatoriei.
Apoi, o a doua discriminare intre categorille de parinti angajati, dupa cum sunt ei casatoriti sau nu.
Frumos, n-am ce zice...

smeagull a scris:

:offtopic:
Multumesc, Grace.
In spiritul legii, prevederea este cel putin ... nepotrivita.
Instituie o discriminare nelegala intre copilul din casatorie si cel din afara casatoriei.
Apoi, o a doua discriminare intre categorille de parinti angajati, dupa cum sunt ei casatoriti sau nu.
Frumos, n-am ce zice...


Eu stiu daca e discriminare? Acest drept nu este al copilului ci al mamei, respectiv al sotului mamei.
Exista multe alte drepturi de care sunt lipsiti parintii necasatoriti fata de cei casatoriti, nu crezi?
Dar sa nu inram intr-o polemica despre discriminari, poate in alt topic :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficii dupa nastere aba1011 aba1011 Buna ziua din nou la toata lumea.Am o singura intrebare daca ma puteti lamuri.Dupa nastere ce beneficii banesti primeste mama si de la cine.Am auzit ceva de un ... (vezi toată discuția)
Alocatie nou nascut my angel my angel Am nascut acum doua luni si as dori sa aflu daca beneficiez de alocatie pt nou nascut,precizez ca beneficiez de alocatie de stat si de indemnizatie. (vezi toată discuția)
Prima sarcina dupa 30 de ani ramona s. ramona s. buna seara! multumesc pt. raspunsurile prompte pe care mi le-ati dat.as mai avea o intrebare.diverse persoane imi spun ca daca prima sarcina e la virsta de ... (vezi toată discuția)