avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Expert tehnic judiciar carea introdus in instanta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Expert tehnic judiciar carea introdus in instanta civila marturie mincinoasa

Am pierdut definitiv pe vechiul cod, la fond, apel si recurs, un proces de revendicare imobiliara , de daune aduse pentru degradarile peretilor casei silipsirea servitutii scurgerii apelor pluviale, prin constructii fara autorizatie edificate de parati. Casa a fost initial o locuinta unifamiliala cu servitute de ape pluviale la vedere din 1906.In 1981,paratii au cumparat 3 camere si o cladire anexa. cu .310mp care ni s-au nationalizat. Terenul a ramas in indiviziune cu autorii mei, apoi cu mine. Fara autorizatie paratul a edificat in curtea interioara in anii 1984 un zid despartitor perpendicular de caramida in care a montat o teava.Zidul l-a incastrat in zidul comun al casei. In spatele zidului a construit cotete din beton si caramida pe mai multe etaje. A fost improprietarit cu legea 18 pe terenul nationalizat de la autorii meiin 1998. A cerut iesirea din indiviziune in 2004. Cu ocazia efectuarii cartii funciare am constatat ca acele lucrari sunt partial pe terenul ce de drept imi apartine. Intai am incercat sa il pun in executare silita.La care el s-a opus.Executorii au afirmat ca acele constructii ilegale sunt impediment la executare. Am deschis un proces de revebdicare imobiliara, de demolare a acelor garduri si constructii ilegale.La fond proba cu martori mi-a fost respinsa, proba cu interogatoriul partilor a fost prorogata pana s-a uitat. Expertiza topo a fost corecta. Expertiza in constructii a fost de la inceput partinitoare, daca nu falsificata. Nu a cercetat situatia de la parat ci de la mine. Nu a identificat decat un zid de caramida nu si marile constructii de zidarie, beton ,caramida , teava, plase de sarma ce i-au folosit drept crescatorie de gaini. Expertul a identificat pe schita plan efectuata canalul colector al apelor de la suprafata terenului dar a solutionat ca picatura de apa trebuie sa se scurga pe terenul fiecaruia. A negat degradareaa peretelui casei prin incastrare de constructii.Mentionez faptul ca locuinta are acoperis comun cu pante de la mine spre parat, jghiaburi unice care colecteaza in comun apa de jur imprejurul casei, podul nu este iesit din indiviziune, pantele terenului asa cum rezulta din planurile cadastrale ale primariei 1/500 din 1984, sunt dinspre zona mea spre parat.Apa asa curge natural.Am cerut instantei o noua expertiza si o cercetare la fata locului. Au fost refuzate. S-a autorizat numai efectuarea unor fotografii de la locul indicat de mine. Dupa un an de amanari de depunere de fotografii, atunci cand a fost amenintat cu amenda, expertul in constructii a depus un raport sumar in care continua sa nege existenta cotetelor, a degradarilor si a afirmat ca a fost la fata locului. In acest sens depund doua confirmari postale de primire cu semnaturile sotiei mele si a mea falsificate. Expertul nu s-a prezentat sa efectueza expertiza in prezenta noastra si a depus fotografii nedatate din alte locuri decat cele pe care eu le indicasem instantei. Am invederat prin avocat acest fals instantei si am cerul o noua expertiza. S-a permis numai ca expertul topo cel ce masurase initial terenul sa se deplaseze (am luat expert consilier)ca sa constate daca exista pe acel teren constructiinementionate de expertul in constructii. Ceeace s-a si dovedit. Dar nu s-au efectual planuri, nu s-a exprimat greutatea , volumul acestora..pentruca nu s-a cerut de catre instanta.La fond, la apel, la recurs, cu toate ca am solicitat efectuarea de noi expertize , am depus noi probe, nu s-a aprobat.Expertiza extrajudiciara nu a fost luata in consideratie si a fost asezata la spatele dosarului neprimind un numar la file. Chitantele avocatiale depuse de mine prin avocat la fond au disparut de la dosar si cheltuielile de judecata de la fond s-au diminuat fara sa se motiveze.S-a tinut permanent cont doar de afirmatiile mincinoase ale expertului in constructii si de miciunile avocatului paratilor. S-a dat respingere ca nefondat la apel si recurs.Sentinta e definitiva.Urmeaza ca eu sa nu am cum sa scurg apa de ploaie si temelia casei care e comuna cu cea a paratului sa mai cada odata datorita infiltratiilor. Am depus si o plangere penala la prim procurorul Judecatoriei pentru fals, marturie mincinoasa si abuz in serviciu impotriva expertului in constructii. Au trecu peste 6 luni, procesul civil s-a terminat. Va rog sa ma sfatuiti ce mai pot sa fac?Exista motive de reizuire?CEDO pentru lipsa unui proces echitabil? Ma pot plange undeva contra judecatorilor? Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Carei instante penale ma pot adresa Mircea Razvan Mircea Razvan Timp de 8 ani m-am judecat. Revendicare imobiliara, teren furat pe care s-a construit ilegal, respectarea servitutii naturale a apelor pluviale, plata ... (vezi toată discuția)
Revendicare imobiliara expertiza constructii dragan smeada dragan smeada Am cu un vecin un litigiu. A cumparat in 1980 o parte a casei proprietatea bunicii si a mamei, astazi eu sunt mostenitor pentru restul nevandut. S-au facut ... (vezi toată discuția)
Cum obtine condominiu, carte funciara comuna si servitutea apelor pluviale pierduta? Mircea Razvan Mircea Razvan Casa bunicii si a mamei a fost partial vanduta in 1981.S-a despartit prin pereti interiori in 2 apartamente.Terenul pe partea vanduta inclusiv cel de sub casa ... (vezi toată discuția)