Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asoc de proprietari - judecata ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asoc de proprietari - judecata ?

Desi am introdus in cutiile postale din scara blocului, extras din legi, precum toata lumea trebuie sa-si plateasca cheltuielile comune, vis-a-vis de consumul cu energia termica, domnul presedinte a zis ca are tabel cu 50%+1 prin care proprietarii isi asuma neplata cheltuielilor cu Et, fiindca cica ei au centrale. Domnul administrator are argument ca a calculat asa cum erau calculate si inainte, adica tot gresit si de aceea asa a preluat si el idem. Presedintele isi asuma si el. Ce ramane de facut ? Judecata ? Dau asociatia in judecata si cer recalcularea din urma de cand si-a pus chiar primul proprietar centrala (ani de zile) ? Cam cat dureaza procesul ? Pot cumva sa pierd acest proces ? Multumesc.
Poate reformulati problema.
Este un bloc cu sau fara repartitoare ? In mod normal chiar si proprietarii cu centrale termice desi s-au debransat de la sistemul de incalzire au obligatia de a plati incalzirea partilor comune si caldura de care beneficiaza de la trecerea tevilor de caldura prin casa .

Daca este cu repartitoare calculul il fac cei de la firma .
Nu este cu repartitoare, avem doar un ceas de citire la subsol. Pe casa scarii nu mai sunt tevi sau calorifere, dar mai trec tevi prin apartamente (nu prin toate). Insa legea spune ca platesti pt. parti comune subsol etc. La noi mai este si uscatoria cu calorifer, care e inchiriata la Presedinte de catre asociatie, insa nici aici domnul admin nu a binevoit sa adauge cat ar avea de plata domnu presedinte.