Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

loc de veci

titularul locului de veci a decedat in 2010.sotia traieste.in aceasta situatie unul din copiii defunctului doreste sa devina titulara pe locul de veci.care sunt pasii de facut? multumesc
Administratia cimitirelor prin regulamentul de ordine interioara prevede concret cazurile,conditiile si modalitatea de preluare locuri de inhumare de catre rude/apartinatori in cazul decesului titularului contractului de concesiune
Partea interesata,daca are interesul sa preia locul de inhumare,are dreptul sa adreseze cerere oficiala administratiei cimitirului
Urmeaza sa depuna in copie documente care atesta gradul de rudenie cu defunctul titular de contract de concesiune,urmand a se incheia un nou contract de concesiune pe 7,25,49 ani