avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

loc de veci

titularul locului de veci a decedat in 2010.sotia traieste.in aceasta situatie unul din copiii defunctului doreste sa devina titulara pe locul de veci.care sunt pasii de facut? multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:17, 1 Februarie 2016
Administratia cimitirelor prin regulamentul de ordine interioara prevede concret cazurile,conditiile si modalitatea de preluare locuri de inhumare de catre rude/apartinatori in cazul decesului titularului contractului de concesiune
Partea interesata,daca are interesul sa preia locul de inhumare,are dreptul sa adreseze cerere oficiala administratiei cimitirului
Urmeaza sa depuna in copie documente care atesta gradul de rudenie cu defunctul titular de contract de concesiune,urmand a se incheia un nou contract de concesiune pe 7,25,49 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație loc de veci Margerita Margerita Buna seara, am următoarea speța: printr-un act de concesiune detin 1 loc de veci la cimitirul Chitila care vreau sa-l donez mătușei mele. Cum se ... (vezi toată discuția)
Schimbarea titularului locului de veci concesionat!am o nedumerire: cum trebuie sa procedez pt schimbarea ... Laurentiu C Laurentiu C Buna seara! Am o nedumerire: Cum trebuie sa procedez pt schimbarea titularului locului de veci concesionat, acesta fiind in prezent pe numele mamei decedate? ... (vezi toată discuția)
Loc de veci Rita2018 Rita2018 Buna ziua! Ma intereseaza daca exista o modalitate legala prin care pot intra in posesia unui loc de veci, donat de proprietari. Mentionez ca proprietarii nu ... (vezi toată discuția)