avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Sentinta comerciala pe cerere O.G.nr.5/2001
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Sentinta comerciala pe cerere O.G.nr.5/2001

Cerere pentru emiterea somatiei de plata pentru debit si dobanda legala .Cererea introdusa este admisa in parte debit -da,dobanda - nu.Pe spatele facturilor este un "contract "care specifica 0,5%penalizare pe zi de intarziere.(nu contract asa cum am invatat la scoala ).
Calculatia pe zile de intarziere conform factura-contract 0,5% zi la un debit de peste 200.000 lei cu vechime de peste 600 zile intarziere (anul 2007) valoarea rezultata era undeva la peste 500.000 lei SI pentru ca la data introduceri cererii mai 2009 era in vigoare inca legea 496/2002 (Leg.246/2009 apare in M.O in 30.06.2009)care spunea clar ca nu poate depasi debitul cum si nici OG 9/2000 cu modif.ulterioare art.5 am calculat cu dobanda de referinta a BNR pentru toti acesti ani.
La acest capat de cerere instanta face trimitere la conventia partilor art.969 si a1066 C.civ.Mentionez faptul ca nu a fost indeplinita procedura citarii (am cerut art.242 alin.2 c.pr.civ.dar cred ca trebuia sa fim citati la primul termen"parca asa spune legea"sau eu mai stiu peste noapte ...
Asta inseamna timbrare la valoare .Daca fac recurs am sansa de castig?
Cel mai recent răspuns: timi , utilizator 08:50, 1 August 2009
Numai cei care incearca vor afla daca si pot reusi!B-)
Merita incercat! Nu are rost sa discutam procentual sansele de reusita!
:)
SUCCES!
Intrebarea daca am sansa se refera la calea legala a recursului ca si procedura-penalitate versus dobanda?
In hatisul legislativ speram un raspuns ?:((
Cat despre sanse !!! in salile pasilor pierduti -de multe ori "MORI CU DREPTATEA IN MANA"
alexandra2006ro a scris:

Intrebarea daca am sansa se refera la calea legala a recursului ca si procedura-penalitate versus dobanda?
In hatisul legislativ speram un raspuns


OG5/2001 la art. 7 spune:
Ordonanta prin care judecatorul a respins cererea creditorului este irevocabila. In acest caz, precum si in cazul in care prin ordonanta cererea sa a fost admisa in parte, creditorul poate introduce cerere de chemare in judecata potrivit dreptului comun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati intarziere imprumut cristiana11 cristiana11 As dori sa stiu daca[b] e valabila [/b]clauza prin care X se obliga ca in cazul in care pana la data de 01.01.2009 nu-i va restitui lui Y suma imprumutata de ... (vezi toată discuția)
Penalitati de intarziere respinse de instanta mihaela vizintin mihaela vizintin Am cerut in instanta plata penalitatilor de intarziere pe OG 5/2001la un debit restant neachitat inca, ce face obiectul unei executari silite. Cererea a fost ... (vezi toată discuția)
Sentinta definitiva ContSters82010 ContSters82010 Am solicitat investirea cu formula executorie a unei sentinte, pe ordonanta 5/2001, insa a fost respinsa pe motiv ca nu este definitiva. Sentinta a fost ... (vezi toată discuția)