Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot vinde bunuri personale prin firma?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot vinde bunuri personale prin firma?

Va salut!

Se da urmatoarea situatie. Eu, persoana fizica, detin accesorii (de imbracaminte, bijuterii de valoare mica) cumparate din afara tarii, pentru care nu am neaparat factura, dar pot face dovada platii lor (plata online).
Vreau sa le trec pe firma, spre a le vinde online sau intr-un magazin.

Ce ar trebui sa fac, astfel incat sa fiu in legalitate?
natarau, utilizator
simplu. Firma le va cumpara de la Dvs pe baza de borderou de achizitie. Sau si mai bine, vorbiti cu un prieten pe numele caruia sa fie borderoul.
Dar nu faceti asta mai mult de 1-2 ori cat testate piata sa vedeti daca afacerea este fezabila sau nu. Atentie si la adaosul comercial. Daca ati cumparat cu 10 lei ca PF, vindeti cu 30 catre srl iar firma vinde cu 32 (pretul real din piata) asta pute de la o posta a evaziune.
Cel mai simplu e sa faceti achizitia direct prin firma.