avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua. Sunt in urmatoarea situatie - am scoasa casa la licitatie ca urmare a unui credit neplatit.
Poate sa participe copilul meu la licitatie pt a recupera casa?
Dupa decesul meu poate sa -l afecteze ca urmas?
Eu sunt imobilizat de 4 ani la pat(grad de handicap grav), exista vreo procedura sa opresc aceasta executare?
Multumesc anticipar pt raspuns!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:29, 2 Februarie 2016
debitorul nu poate participa la licitatie personal sau prin interpus.
Copilul poate plati pretul casei ?
Copilul nu plateste din buzunarul lui datoriile dvs, ci numai in limita valorii activelor mostenite.
Nu cred ca handicapul va scapa de executare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajata bancii a cumparat casa la licitatie Andra24 Andra24 Buna Dupa o luna de la vanzarea casei am aflat azi ca a fost cumparata de o angajata a bancii care era prezenta intotdeauna la licitatiile anterioare insa ... (vezi toată discuția)
Licitatie cumparare apartament de catre cumnat. yamada yamada Fratele sotiei mele poate participa la o licitatie de cumparare a unui apartament ce imi apartine, scos la licitatie in urma cererii de executare silita din ... (vezi toată discuția)
Sunt debitor într-un proces de executare silită imobiliară. la prima licitaţie nu s-a prezentat nimeni, la următoarea se poate înscrie şi mama mea? Alex tica Alex tica Bună ziua. Sunt debitor într-un proces de executare silită cu Bcr., pentru un imobil achiziţionat prin credit ipotecar. La prima licitaţie nu s-a ... (vezi toată discuția)