avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Sunt debitor într-un proces de executare silită ...
Discuție deschisă în Executare silită

Sunt debitor într-un proces de executare silită imobiliară. La prima licitaţie nu s-a prezentat nimeni, la următoarea se poate înscrie şi mama mea?

Bună ziua. Sunt debitor într-un proces de executare silită cu Bcr., pentru un imobil achiziţionat prin credit ipotecar. La prima licitaţie nu s-a prezentat nimeni. La următoarea licitaţie se poate înscrie şi mama mea , care a divorţat de tatăl meu?Ea îşi doreşte acest imobil.
Vă mulţumesc.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Alex tica , utilizator 14:05, 24 Martie 2019
Da, poate. Daca cumpara pt ea, nu pt dvs.
Dna executor mi-a spus că nu pot participa rudele. Ce soluţii sunt?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sa ii arate d-ul executor unde scrie de rude.


(1) Poate participa la licitație orice persoană care are capacitate deplină de exercițiu, precum și capacitatea de a dobândi bunurile scoase la licitație, dacă nu este îndeobște cunoscută ca fiind insolvabilă.


(2) Debitorul urmărit nu va putea fi adjudecatar, nici personal, nici prin persoană interpusă.


Daca va e mama, nu inseamna ca e interpusa, cumpara in numele ei si pt ea.
Ultima modificare: Duminică, 24 Martie 2019
gi-jane2, moderator
Vă mulţumesc ! Tot respectul!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Participare frate coproprietar la licitatie produsa de executarea silita moreoptions moreoptions buna ziua, cota mea parte dintr-un apartament mostenit este scoasa la licitatie de catre banca. poate fratele meu care detine si el o cota parte ... (vezi toată discuția)
Participare licitatie rodiela2011 rodiela2011 Cine are dreptul din familia mea sa se inscrie la o licitatie a unui imobil care a fost in proprietatea mea? (vezi toată discuția)
Ajutor insolventa Sergiu198906 Sergiu198906 Se da urmatoarea situatie: Intr-un sat, un proprietar asupra unui teren mai mare vinde unei societati S.R.L o bucata de teren. Terenul vandut este inconjurat ... (vezi toată discuția)