Forum Discuţii juridice Executare silită Sunt debitor într-un proces de executare silită ...
Discuție deschisă în Executare silită

Sunt debitor într-un proces de executare silită imobiliară. La prima licitaţie nu s-a prezentat nimeni, la următoarea se poate înscrie şi mama mea?

Bună ziua. Sunt debitor într-un proces de executare silită cu Bcr., pentru un imobil achiziţionat prin credit ipotecar. La prima licitaţie nu s-a prezentat nimeni. La următoarea licitaţie se poate înscrie şi mama mea , care a divorţat de tatăl meu?Ea îşi doreşte acest imobil.
Vă mulţumesc.
Manuela Rășină, administrator
Da, poate. Daca cumpara pt ea, nu pt dvs.
Dna executor mi-a spus că nu pot participa rudele. Ce soluţii sunt?
sa ii arate d-ul executor unde scrie de rude.

(1) Poate participa la licitație orice persoană care are capacitate deplină de exercițiu, precum și capacitatea de a dobândi bunurile scoase la licitație, dacă nu este îndeobște cunoscută ca fiind insolvabilă.

(2) Debitorul urmărit nu va putea fi adjudecatar, nici personal, nici prin persoană interpusă.

Daca va e mama, nu inseamna ca e interpusa, cumpara in numele ei si pt ea.
gi-jane2, moderator
Vă mulţumesc ! Tot respectul!