Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata si indemnizatie de consilier local
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata si indemnizatie de consilier local

Sunt consilier local si beneficiez de pensie anticipat. Am avut stadiu complet de cotizare dar sunt penalizat datorita varstei (am 64 ani).
Incepand cu anul 2016 conform noului cod fiscal mi se retine contributie la pensie datorita faptului ca realizaz venituri din indemnizatia de consilier local. Realizarea acestui venit ma afecteaza la pensia anticipata deoarece relizez si acest venit?
Va multumesc!
Cand pensia anticipata se va transforma in pensie pentru limita de varsta se va tine cont si de contributiile platite conform venitului din indemnizatia de consilier.