Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchiriere auto intre persoana fizica si SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchiriere auto intre persoana fizica si SRL

O societate comerciala cu activitate de transport marfa poate inchiria o autoutilitara de la o persoana fizica?
Se intocmeste un contract de inchiriere? Persoana fizica trebuie sa il inregistreze la finante?
In cazul inchirierii, SRL poate deduce toate cheltuielile (cost inchiriere, cheltuieli exploatare, reparatii, combustibil, taxe drum, consumabile, piese schimb, asigurari...)?
Sigur ca se intocmeste un contract de inchiriere, dar intrebarea este cum va va emite persoana fizica factura lunar pentru chiria auto? Va trebuie factura ca sa deduceti cheltuielile referitoare la chirie.
Restul consumabilelor, se pot deduce, odata inchiriata masina.
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
SRL poate plati contravaloarea chiriei cu dispozitie de plata, in baza contractului de inchiriere, nu?
Proprietarul, persoana fizica, trebuie sa declare contractul la unitatea A.N.A.F. de care apartine.

In functie de clauzele contractuale, se pot inregistra in contabilitatea persoanei juridice cheltuielile legata de aceasta autoutilitara.

Apropo, are mai mult de 3,5 tone?
Este o autoutilitara cu MTMA 3.5t