avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchiriere auto intre persoana fizica si SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchiriere auto intre persoana fizica si SRL

O societate comerciala cu activitate de transport marfa poate inchiria o autoutilitara de la o persoana fizica?
Se intocmeste un contract de inchiriere? Persoana fizica trebuie sa il inregistreze la finante?
In cazul inchirierii, SRL poate deduce toate cheltuielile (cost inchiriere, cheltuieli exploatare, reparatii, combustibil, taxe drum, consumabile, piese schimb, asigurari...)?
Cel mai recent răspuns: ncris78 , utilizator 09:45, 3 Februarie 2016
Sigur ca se intocmeste un contract de inchiriere, dar intrebarea este cum va va emite persoana fizica factura lunar pentru chiria auto? Va trebuie factura ca sa deduceti cheltuielile referitoare la chirie.
Restul consumabilelor, se pot deduce, odata inchiriata masina.
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2016
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
SRL poate plati contravaloarea chiriei cu dispozitie de plata, in baza contractului de inchiriere, nu?
Proprietarul, persoana fizica, trebuie sa declare contractul la unitatea A.N.A.F. de care apartine.

In functie de clauzele contractuale, se pot inregistra in contabilitatea persoanei juridice cheltuielile legata de aceasta autoutilitara.

Apropo, are mai mult de 3,5 tone?
Este o autoutilitara cu MTMA 3.5t

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat cret georgeta cret georgeta Buna ziua, As dori, un sfat la urmatoarea problema. Sunt P.F.A. si am incheiat un contract de comodat intre o persoana fizica si PFA, in baza caruia pot deduce ... (vezi toată discuția)
Deducere cheltuieli ady09 ady09 in cazul acasa efectuez activitate de productie,autorizata, si am contract de comodat pe sediul firmei si pe masina,ce cheltuieli se pot deduce si in ce ... (vezi toată discuția)
Achizitie autoturism dana erdei dana erdei Buna ziua, Va rog aveti amabilitatea de a imi da un raspuns in cazul achizitiei autoturism in leasing de la o societate din tara se poate deduce tva de ... (vezi toată discuția)