avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz sau demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz sau demisie

"solicit încetarea contractului de muncă începând cu data de xxxx.
În situaţia în care consideraţi necesară acordarea din partea mea a termenului de preaviz de 15 zile calendaristice, prevăzut de Codul Muncii, încetarea contractului de munca va opera începând cu data de xxxx."

Angajatorul scrie pe crererea de desfacere DA insa cu un preaviz de 5 zile.
Este demisie sau incetarea CIM prin acordul partilor.
la prima vedere incetarea CIM prin acordul partilor, dar depinde si ce ati mai scris in cerere...
Numai atat.
Instanta de judecata nu are aceeasi parere.
pai ar trebui sa aiba, deaorece demisia nu se aproba de conducere cu DA.Si nici nu se convine o data de comun acord cu angajatorul pt incetarea CIM
madalyna
De acord cu Madalyna: incetare cim cu acordul partilor, doar ca nu e varianta obisnuita, cu incetare cim la data propusa de angajat, ci in acest caz cim inceteaza la data propusa de angajator si acceptata de angajat, deci tot un acord de vointa a celor 2 parti.
Eu cred ca a raspuns "da" la preaviz si a specificat si cat este.

Alte discuții în legătură

Cerere demisie...nelamuriri Ideea este : trebuie sa plec din aceasta firma. Am scris demisia. A vazut-o patroana...apoi s-a exprimat in felul urmator: inseamana ca de aici o sa pleci cu ... (vezi toată discuția)
Demisie anton i anton i Buna seara, vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara a sta in preavizul de 15 zile.Se poate ca angajatorul sa nu mai imi dea cartea de munca sau sa ... (vezi toată discuția)
Demisie sub somaj tehnic raulmotica raulmotica Buna ziua As dori o informatie privind demisia sub somajul tehnic. Firma la care lucrez eu este in somaj tehnic. In conditiile in care, eu ca angajat fiind ... (vezi toată discuția)