Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divorț-Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divorț-Partaj

Parintii mei au divortat acum 8 ani, dar nu au facut partaj.In viitorul apropiat unul dintre ei va deschide partajul.Au impreuna un apartament.Acum 16 ani,pe când erau casatoriti,tatal meu a primit un teren de 10 000 m patrati,imediat l-a vandut de unul singur si a cheltuit banii.Intrebarea e: La partaj,mama poate aduce in discutie acel teren si faptul ca nu a fost implicata in vânzarea acestuia si nici in cheltuirea banilor?Ea poate cere o parte din banii proveniti de pe acel teren la partaj?
depinde de modalitatea in care a primit acel teren. Daca este mostenire este bun propriu, la fel si in cazul donatiei daca nu se specifica faptul ca este bun comun al ambilor soti. Ca atare in cazul in care bunul e propriu orice vindere a acestuia este permisa fara acordul mamei dvs
El este revolutionar.L-a primit de stat.
Era bun propriu deci ..... mama nu avea niciun drept!