Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 119
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 119

pe oug 119 pot sa depun intampinarea la primul termen fixat - art.7 alin4. din actul amintit?
Alin.4 prevede ca, in citatie se va preciza ca pana cel mai tarziu in ziua fixata pentru infatisare, debitorul este obligat sa depuna intampinare, sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai propune probe si de a invoca exceptii, in afara celor de ordine publica. In cazul nedepunerii intampinarii, instanta poate considera aceasta ca o recunoastere a pretentiilor creditorului.
Prin urmare, ultima zi de a depune intampinarea este ziua fixata pentru infatisare ... deci puteti depune intampinarea la primul termen de judecata.
=D> m-am linistit , că nu am avut timp până acum să o redactez. Mulţumesc credeam că trebuie să fug cu ea repede la Judecătorie.
care este diferenta intre oug 119/2007 si ordonanta 5/2001?
diferenta consta in faptul ca :
recuperarea creantei poate fi invocata pe OG 5/2001 at cand nu exista contract scris intre parti , doar facturi de ex
iar in baza OUG 119/2007 se poate invoca in cazul in care exista un contract scris intre parti .
care este mai uzuala in practica?
Hotararea constituie titlu executoriu fara a mai fi investita in cayul lui oug 119/2007?