Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce risc ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce risc ?

Buna ziua,

In luna ianuarie am achizitionat un autoturism rulat, inmatriculat in RO.
Masina a fost achizitionata de noua de fostul proprietar de la reprezentanta, in 2009, si taxa de prima inmatriculare/timbru de mediu/.... nu a fost platita la acea vreme.
Ce pot risca daca nu inmatriculez masina la DRPCIV si sunt oprit in trafic de un agent de politie ?? Pe spatele talonului a fost mentionata data la care a instrainat masina. :((
Sau cum pot face sa evit plata acelei taxe ?

Multumesc,
Nu riscati decat o sanctiune contraventionala si retinerea talonului.
De evitat taxa nu prea aveti cum sa o faceti.