Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescrire datorie bancara cesionata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescrire datorie bancara cesionata

Buna ziua,

in 09 Septembrie 2012 am ultima data la care am efectuat plata ratei catre banca. Mai ramanea de achitat din creditul total o suma de cateva sute de euro pe care nu am mai achitat-o nici pana astazi din cauza unor greutati financiare. Anul trecut, Decembrie 2015 am primit o notificare de la o firma cesionara cum ca datoria a fost preluata de catre aceasta pe baza unui contract de cesionare la data de 17.12.2015. Cu firma care a preluat datoria nu am semnat nici un contract si nu le-am achitat nicio suma. Pot considera ca banca nu mai avea dreptul dupa mai mult de 3 ani de la ultima plata efectuata, sa incheie contract de cesionare pentru suma restanta neachitata? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?
Nu, nu puteți. Datoria nu se stinge decât prin plată. Chiar dacă se prescrie dreptul la executare silită, datoria există.

Dacă lucrurile sunt așa cum spuneți, este foarte probabil să nu fi intervenit prescripția.