Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere pentru indreptare eroare materiala - in ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere pentru indreptare eroare materiala - in ce termen trebuie formulata?

Buna seara
Am o mare nelamurire :Intr-o speta avand ca obiect acordarea mai multor drepturi prevazute de CCM, Tribunalul a dispus printr-o hotarare executorie sa se acorde reclamantului diurna acordata (in loc de diferenta de diurna) si a indicat si suma reprezentand diurna acordata (si nu diferenta de diurna cum era corect) Impotriva acestei hotarari parata a declarat apel....dar fiind vorba de mai multe capete de cerere, parata nu a sesizat greseala strecurata .
INTREBARE: Dupa pronuntarea hotararii definitive mai poate cere parata indreptarea de eroare materiala ?
Cererea de îndreptare a hotărârii judecătorești poate fi formulată oricând, chiar dacă vizează o hotărâre susceptibilă de executare, al cărei drept de a obține executarea silită s-a prescris, întrucât, chiar și după împlinirea acestui termen interesul pentru rectificarea erorilor materiale cuprinse în hotărâre rămâne să existe, având în vedere că hotărârea judecătorească ale căror erori materiale se cer a fi corectate poate fi folosită oricând ca mijloc de probă.
[ link extern ]
Potrivit noului cod de procedura civila cererea de îndreptare a hotărârii judecătorești poate fi formulată oricând, chiar dacă vizează o hotărâre susceptibilă de executare si se timbreaza cu 20 lei conform OG 80/2013. Instanta va cita partile doar daca va considera necesara prezenta acestora si se pronunta in camera de consiliu.
Procedura indreptarii erorii materiale este prevazuta de art.442-447 Noul cod proced civila.
Multumesc frumos pentru raspuns. As mai avea o intrebare: Cererea pentru lamurirea dispozitivului unei sentinte judecatoresti are vreun termen de prescriptie?
Nu, si aceasta se poate formula oricand.
Va multumesc mult pentru clarificari!