Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decesul reclamantului in timpul procesului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decesul reclamantului in timpul procesului

Buna ziua. Intrebarea mea ar fi ca intr-un proces unde tatal meu a fost reclamant iar eu fiul lui am fost mandatarul lui, printr o procura semnata la notar public,dupa ce reclamantul a decedat pot continua procesul? Sau trebuie sa cer conform art.243 punctul 1. din Codul de procedura civila, termen, pentru introducerea in judecată a mostenitorilor reclamantului decedat.?
In cazul in care trebuie sa cer termen pentru inroducerea mostenitorilor in cauza ce procedeu trebuie sa urmaresc fiindca am un frate care sa nascut cu sindromul Down si este persoana cu handicap grad I , care nu stie sa semneze
Trebuie sa introduceti in cauza mostenitorii. Cel mai probabil instanta va va solicita certificat de mostenitor, iar in ceea ce il priveste pe fratele dumneavoastra, va trebui desemnat un curator care sa ii reprezinte interesele