Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere TVA

Va salut,
Am un PFA, pentru servicii de consultanta, neplatitor de TVA.
Am incheiat un contract cu o firma cu care m-am inteles prin contract, ca pe langa serviciile de consultanta platite sa-mi plateasca si o parte din cheltuielile de transport, ca suma fixa. Pentru deplasare folosesc masina personala, in regim de contract de comodat.
Intrebarile mele sunt:
- pe aceeasi factura pe care o intocmesc pentru serviciile prestate, este corect sa scriu si cheltuieli deplasare si sa trec suma convenita ?
- trebuie sa trec si TVA-ul pentru servicii de transport, ca sa-l pot deduce ? Daca da cum pot deduce acest TVA ?

Va multumesc anticipat !

Daca in contract este prevazuta aceasta posibilitate,nu aveti decat sa treceti acele cheltuieli in factura. TVA nu puteti sa treceti in factura,fiind un PFA neplatitor de TVA .